Blogujem...

Lepšia 56 stupňová slivovica, ako 56 miesto?

16-01-2012 Myslím, že tohtoročné voľby budú naozaj zaťažkávacou skúškou pre každého voliča. Záchrana eura, politické škriepky a dokazovanie si, kto urobil na ceste za spoločným cieľom chybné rozhodnutie. Teda, ak vychádzame z predpokladu, že naozaj sme všetci sledovali ten istý cieľ – prospech pre bežného človeka a nie populizmom dosiahnutý nárast percent v nadchádzajúcich voľbách.

Bežného človeka však na kríze a tom, čo sa u nás deje, nestraší až tak veľmi to, či mali o jej riešení lepšiu predstavu modrí, červení, zelení, či ďalší rôznofarební. Obavy bežného človeka súvisiace s krízou sa dajú zhrnúť do dvoch viet: Budem mať prácu? Budem mať z čoho uživiť rodinu, kúpiť lieky, zaplatiť nájomné, či účty za elektrinu a plyn?

Netvrdím, že problém eura a krízy je niečo, nad čím má bežný človek mávnuť rukou. No rozdiel oproti predošlým voľbám, a motivácii voličov prečo ísť voliť, je podľa mňa zásadný. O čom teda budú voľby v roku 2012?

Ja osobne dúfam, že aj napriek tomu, že už začiatok kampane naznačuje populistickú kampaň, bude aj o konkrétnych hodnotách a riešeniach. V energetike, ktorá bola jednou z kľúčových oblastí mojich poslaneckých aktivít nielen ako šéfa Výboru NR SR pre hospodárstvo v tomto volebnom období, sa miska váh jednoznačne nakláňa v náš prospech. Ak sa dnes niekto pýši opatreniami v energetike, tak treba len povedať, že ani jednu nerealizovala vláda Róberta Fica. Zriadenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a nastavenie jeho kompetencií, rozbitie energetických monopolov za účelom lepšej kontroly ÚRSO-m a verejnosťou, či zákon o energetickej efektívnosti budov a nadväzujúca podpora zatepľovania sú veci, ktoré sa presadili aj vďaka SDKÚ-DS.

Kľúčovou zásluhou odchádzajúceho parlamentu v oblasti energetiky zostane zvládnutie situácie vyvolanej nekontrolovateľným nástupom fotovoltaických elektrární, ktorý umožnila práve Ficova vláda v roku 2009. Myslím, že je zbytočné pripomínať, aké nedozerné následky mohlo mať, ak by poslanci Výboru NR SR pre hospodárstvo nezatiahli ručnú brzdu. Stačí sa pozrieť do susednej Českej republiky, kde toľko šťastia nemali . Aj tento rok sa slovenský občan skladá na následky rozhodnutia Ficovej vlády vo forme drahšej elektriny a je isté, že tento účet by bol výrazne vyšší, ak by sme aj my robili pseudosociálnu energetickú politiku. Dôsledkom spôsobenej škody je aj nezaslúžený negatívny imidž obnoviteľných zdrojov ako celku. Pretože stále veríme, že ich miesto v slovenskej energetike je nespochybniteľné. Samozrejme, rozumných obnoviteľných zdrojov, teda takých, ktoré vytvoria nové, stabilné pracovné miesta a nechajú pridanú hodnotu na Slovensku. Tržby za energie vyrobené z obnoviteľných zdrojov musia zostať v peňaženkách našich ľudí a pracovať v slovenskej ekonomike. Tento parameter fotovoltické elektrárne, ktorých hlavná pridaná hodnota z vyrobenej technológie zostáva v zahraničí, nespĺňajú.

Nadchádzajúca kampaň bude veľkou výzvou aj pre mňa z osobného hľadiska. Zaradenie na 56. miesto kandidátky SDKÚ-DS do nadchádzajúcich volieb vzbudilo koncom minulého roka menší rozruch. Ozvali sa hlasy, dokonca aj v samotných a v dnešnej dobe všemocných médiách, že som stratil. To, že spomedzi 3900 kandidátov-potenciálnych poslancov v nadchádzajúcich voľbách si pri hodnotení kandidátok všimli médiá aj moju osobu, možno hodnotiť rôzne. Aj tak, že moju prácu v parlamente sledovali a ocenili, na rozdiel od veľkého množstva poslancov, či už opozičných alebo koaličných strán, ktorých posuny na kandidátkach neriešili. Ja sám hodnotím číslo 56 ako rozhodnutie najužšieho politického vedenia. Súčasne ho však prijímam aj ako výzvu a uchádzam sa ďalej o dôveru voličov, ktorí moju prácu videli, ocenili, či kritizovali.

Najlepšie to asi vystihuje názor jedného môjho priateľa, podľa ktorého je lepšia 56° slivovica ako 56. miesto na kandidátke, ale oboje sa dajú zvládnuť.

Pošli na Facebook pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


« späť

Na Facebooku